Som adoptovaná a toto som ako dieťa veľmi potrebovala počuť
Foto: pexels
Po prvej strane ma zmohol záchvat plaču.
Pred časom prišla ku mne knižka Som skvelé dieťa. Myslela som si, že je to bežná rozprávková knižka, ale keď som do nej nazrela, stalo sa niečo, s čím so vôbec nepočítala. Prešli týždne, kým som ju bola schopná prečítať.
Konkrétne po prečítaní prvej strany som dostala záchvat plaču. V tom období sme sa nachádzali v mojej hĺbkovej terapii vo fáze 0-3 roky života. Vyrastala som v detskom domove do 3 rokov, následne ma adoptovali, ale ani to neskončilo happyendom.
Teraz, keď už viac týždňov som schopná prečítať knihu do konca, aj čítať dcére a vnímam, že knižku zbožňuje, dokážem o nej napísať.
Ale prečo je táto kniha taká veľká vec?
Lebo
popisuje presne to a takým spôsobom, v čo verím a snažím sa dennodenne dať svojej dcére. A z čoho sa mi nedostalo v mojom detstve ani štipka.
Autorka začína príbeh s čistým, láskyplným očakávaním dieťaťa, pokračuje zážitkom pôrodu, príchodom domov, ochrannou sieťou rodiny a objavujú sa aj prvé konflikty. Cez okuliare malého Zajka, hlavného hrdinu, sa vyslovia aj vnútorné boje malého dieťaťa a stanú sa hlasnými, aby dávali príležitosť rodičom sa zamyslieť nad takými vecami, nad ktorými by sami od seba ani neuvažovali.
Forma je zaostrená na emócie, dopĺňa vo vzdelávaní to, čo momentálne chýba, dostane sa až k duši. Mimoriadne, pre mňa doteraz nikdy nezažitým spôsobom rozpráva o očakávaní, láske, prijatí a bezpečí. Silou rozprávky. O emóciách, ktoré by každý rodič mal byť schopný odovzdať svojim deťom.
DIEŤA BY MALO MAŤ PRÁVO, ABY NAŇHO MYSLELI A VENOVALI SA MU TAKÝMTO SPôSOBOM, vyrastalo s takými odkazmi.
Že ho očakávali, že bolo splodené v láske, a v láske sa aj narodilo a vyrastá. Toto by sme potrebovali v detstve aj my.
Jednoznačne je to (aj) terapeutický balík. Autorka zostavila knihu čarovne, lebo oveľa viac je určená rodičom, ako deťom, zároveň otvára vynikajúci priestor na osvetlenie jemných zákutí duše a prepojenie s našimi ratolesťami.
Jednotlivé kapitoly sa uzatvárajú námetmi pre rodičov, čo je podľa mňa tiež geniálne a predstavuje niečo, čo nám inak chýba. Pomáha k tomu, aby sme v deťoch dokázali zasadiť zážitok spolupatričnosti, tým, že im rozprávame o tom, ako veľmi sme ich čakali, kto ich čakal, alebo o tom, aký to bol pocit, keď sme ich držali prvýkrát v náručí. Návod, ako dieťa ubezpečiť o našej bezpodmienečnej láske k nim, ako môžeme vytvoriť bublinku bezpečia.
Tieto vety a prežívania by POTREBOVALO KAŽDÉ DIEŤA AJ KAŽDÝ RODIČ.
Foto: pexels
Vrátim sa k môjmu plačlivému príbehu. Po prvej strane som nebola schopná pokračovať. Našu dcéru sme čakali a vychovávame v takom zázraku, avšak obrovským kontrastom bolo, ako príbeh oslovil moje vnútorné dieťa, strhol vo mne obrovské bolesti. Konkrétne som revala ležiaca na podlahe. Nezveličujem. Cítila som obrovskú bolesť, že mňa neočakávali, netešili sa na mňa, opustili ma, nedostalo sa mi lásky.
Knižku som zobrala svojmu terapeutovi, aby pomohol, lebo tá kniha ma skutočne zaujíma, ale nedokážem pokračovať v čítaní. Začal čítať nahlas...plakala som, ale už nie na podlahe... A čítal ďalej. Nemali sme čas na celú knihu, ale toľko stačilo na preklenutie, aby som bola schopná doma dočítať do konca. Nuž, plakala som ešte párkrát a slzičku som vyronila aj vtedy, keď som prvýkrát čítala dcérke. "Mami, aj vy ste ma takto očakávali, o tom si rozprávala. Preto plačeš, že si dojatá?" Nuž, ťažká je tá knižka pre mňa, ale úprimne, zo srdca odporúčam každej rodine, s malými aj veľkými deťmi!"
Správa od čitateľky Alžbety v súvislosti s knihou Csodás gyerek vagyok (preklad knihy Som skvelé dieťa - 7 pilierov detského sebavedomia do maďarského jazyka)
Preložila Katarína Brňáková
PS: Medzičasom vyšla upravená verzia knihy Som skvelé dieťa špeciálne šité na mieru potrieb detí, ktoré boli osvojené ako bábätko a ich adoptívnych rodičov, pod názvom Dieťa z neba - 8 pilierov sebavedomia adoptovaného dieťaťa. Je to prvá slovenská kniha na podporu sebavedomia adoptovaných deti.